Werble, to dość często spotykany rodzaj instrumentu muzycznego. Widujemy je podczas np przemarszu orkiestr wojskowych, gdzie odgrywają one dość dużą rolę, wystukując charakterystyczny rytm. Co ciekawe, choć na pierwszy rzut oka werble wydają się dość prostym instrumentem, to tak naprawdę ich zasada działania wcale nie jest taka prosta.
Werble – czyli jak wprowadzić powietrze w ruch?
Werble składają się z dwóch membran naciągniętych na specjalny walec. Membrana górna, jest membraną mocniejszą i wytrzymalszą. To w nią stukamy pałeczkami bądź innymi narzędziami (popularne są np charakterystyczne pałeczki zakończone filcem). W ten sposób, wprawiamy w drganie powietrze znajdujące się wewnątrz werbli.
Oczywiście na tym nie koniec. Werble to wielkie pudło rezonansowe. Dlatego powietrze wprawione w ten sposób w ruch przenosi energię drgań na dolną membranę. Ta z kolei, wpływa na ruch przymocowanej do niej charakterystycznej sprężyny, która jest odpowiedzialna za jego specyficzne, wojskowe brzmienie.
Jak łatwo przewidzieć, barwa dźwięku werbli będzie więc zależeć zarówno od siły naciągu samych membran, jak również materiału z którego wykonany jest walec czy też – ilości naciągów w dolnej części instrumentu.