Instrumentem muzycznym może być praktycznie każda rzecz – kieliszki wypełnione wodą, po brzegach których przesuwając palcem można wydobyć niezwykłe tony, plastikowe kubełki po farbie – dające ciekawy dźwięk, metalowe puszki i szklane butelki które po uderzeniu weń pałeczką rozdzwonią się rozgłośnie, a także grzechotki czyli marakasy, tamburyna i kije deszczowe.
Co to jest kij deszczowy
Kij deszczowy zwany inaczej „zaklinacz deszczu” to instrument muzyczny pochodzenia chilijskiego. Jak głosi legenda – po bardzo długim okresie suszy, miejscowy szaman wymyślił zaklinacz deszczu, który odpowiednio potrząsany miał sprowadzić upragnione opady.
W czasach późniejszych kij deszczowy zyskał rangę instrumentu towarzyszącego w muzyce etnicznej – bębnom szamańskim, misom tybetańskim czy też djembe.
Budowa kija deszczowego
Instrument zbudowany jest z długiej tuby – jako materiał zastosowano bambus, kaktus lub drewno. Tuba, dokładnie wydrążona, wypełniona jest w części dobrze wysuszonymi nasionami lub drobnymi kamyczkami. Na całej długości kija znajdują się kolce kaktusa lub metalowe pręciki skierowane do wewnątrz. Ma to powodować lepsze złudzenie padania deszczu podczas przysypywania się zawartości przy poruszaniu kijem. Instrument może mieć różną długość – im jest dłuższy, tym dźwięk jest wyższy. Zewnętrzna powłoka tuby jest ręcznie malowana.
W czasach obecnych kije deszczowe wykorzystywane są w poezji śpiewanej, muzyce folk, folk-rocku, punk rocku i tym podobnych.