Marakasy to instrumenty muzyczne zaliczane go grona instrumentów perkusyjnych. Są to idiofony, których pierwotna wersja – czyli korpus instrumentu – zbudowana była z gliny, orzecha bądź z dyni, osadzona na drewnianym trzonku i wypełniona nasionami bądź kamyczkami. By poznać jeszcze lepiej te instrumenty, zachęcam do dalszej lektury.
Idiofony – co to jest?
Idiofony to grupa instrumentów muzycznych, których źródłem dźwięku jest ciało stałe mające niezmienną sprężystość. Podstawą idiofonów jest zatem płytka, pręt, sztabka, rura, blaszka. Wykonane są one z metalu, kamienia, drewna czy szkła. Są to instrumenty, które tak naprawdę same wydają dźwięki a ich wysokość zależy od masy elementu drgającego.
Idiofony dzielą się na uderzane: dłonią, pałeczką, prętem ale także na takie, które należy zderzać ze sobą, potrząsać, szarpać, pocierać dłonią czy ustami.
Marakasy to idiofony, które należy potrząsać, by uzyskać z nich delikatny, szeleszczący dźwięk.
Jaka jest technika gry na marakasach?
Instrumenty z grupy grzechotek zawsze występują w parze. Dźwięk otrzymuje się poprzez naprzemienne potrząsanie jednym i drugim instrumentem. Dźwięk ten powinien być krótki i mieć ostre brzmienie. Nie powinno być słychać przesypywania się pojedynczych ziarenek, które wypełniają wnętrze instrumentu.
Grając na marakasie należy wykonywać jednostajny ruch ósemkowy lub inne figury rytmiczne. Można również otrzymać dźwięk tremolo – czyli graniu wielu dźwięków o tej samej wysokości – dzięki szybkiemu potrząsaniu obu marakasów naprzemiennie lub pojedynczo ale w dwóch innych rytmach. Grać można także trzymając instrument w pozycji pionowej i wykonując ruch kołowy- jest to tak zwana technika girare. Uderzając jednocześnie lekko palcem w powierzchnię marakasu, otrzymuje się dynamikę pianissimo a więc cichy, delikatny dźwięk.
Jak widać marakasy – z pozoru proste instrumenty muzyczne – dają wiele możliwości zabawy muzyką. A co najważniejsze – można taki instrument wykonać samemu w domu!