W muzyce reggae bardzo ważną rolę pełni rytm. Za ten element muzyki odpowiedzialni są basiści oraz perkusiści. Ci drudzy ponadto odpowiadają za nadawanie odpowiedniego tempa.
Bębny i perkusjonalia
Reggae lubi korzystać z pomocy różnych ciekawych instrumentów perkusyjnych, dzięki czemu uzyskuje ciekawe, często ciepłe brzmienia. Kilka bębnów szczególnie nadaje się do reggae.
Przykładem są bangosy. Te malutkie bębenki, nadają się do wybijania szybkich rytmów. Dzięki dosyć wysokiemu brzmieniu są wyraziste i mogą podkreślać niektóre części taktu.
Nieco niższe brzmienie oferują congi. Są to dosyć wysokie bębny. Zazwyczaj gra się na trzech lub czterech congach, ponieważ mają zróżnicowane brzmienie. Dzięki nim rytm ma bardziej melodyczny charakter.
Do zestawów perkusyjnych zespołów reggae’owych często są dodawane różne tzw. przeszkadzajki, czyli perkusjonalia. Wśród nich należy wspomnieć o dzwonkach cowbell. Jest wiele ich rodzajów. Zazwyczaj mają wyraźne, dość wysokie brzmienie, co pozwala mocno zaakcentować dany element utworu. Oprócz nich często są też używane klawesy i marakasy, które jeszcze bardziej ubogacają utwory muzyki reggae.
Fenomen djembe
Często używanym bębnem w reggae jest djembe. Właściwie jest to instrument, który wielu ludziom kojarzy się z tym właśnie gatunkiem muzycznym. A jego pochodzenie ma z muzyką reggae niewiele wspólnego, bo wywodzi się on z Afryki. Na tym kontynencie był mocno związany z życiem religijnym i plemiennym. Używano go przy rytualnych tańcach. Towarzyszył przy różnych uroczystościach, a także wśród codziennych zajęć.
Dziś bez djemb’y trudno sobie wyobrazić muzykę reggae. Wielu młodych fanów tego gatunku uczy się grać na tym instrumencie. Aż trudno uwierzyć, że ma on korzenie afrykańskie, a nie jamajskie.